• GAA Season Ticket 2020

Official Connacht GAA Website

Féile na nÓg 2019 Draws Huge Crowds Across Connacht

July 1st, 2019

Féile na nÓg 2019 Draws Huge Crowds Across Connacht

DCIM100MEDIADJI_0006.JPG

Over the weekend just gone of the 28th, 29th and 30th of June we had the biggest ever Féile ever held in Ireland all across the 5 counties of Connacht. Massive crowds flocked to the games from the 32 counties and beyond, with 10 oversees teams taking part from as far afield as Western Australia. In total there were 358 clubs competing in 23 divisions. Below is a full breakdown of the winners of each of the 46 finals played on Sunday in boys and girls competitions.

Boys Division 1 Cup Final

South London 3-2 vs Kilmacud Crokes 6-2

Boys Division 1 Shield  Final

New York 3-8 v Parke/Keelogues/Crimlin 2-0

 

Boys Division 2 Cup Final

Claremorris 0-5 v Four Masters 1-9

Boys Division 2 Shield  Final

  St Pauls GAC 0-4  v Erin’s Isle1-2

 

Boys Division 3 Cup Final

Crosserlough 0-5 v North London 2-7

Boys Division 3 Shield  Final

St. Dominic’s G.A.A. Club 1-0  v St Joseph’s 3-6 

 

 

Boys Division 4 Cup  Cup Final

Clonguish Og 1-7  v St Mary’s 0-7

Boys Division 4 Shield  Final

CLG Bhearna 0-3 vs Kildimo 2-7

 

Boys Division 5 Cup Final

Glenullin 1-6  v An Eaglais, Naoimh Pádraig1-7

Boys Division 5 Shield  Final

Naomh Padraig 4-3 vs Erris St. Pat 2-3

 

Boys Division 6 Cup Final  

Kilcormac-Killoughey 4-3   vs St Peter’s, Dunboyne 0-6

Boys Division 6 Shield  Final

Laragh Utd 3-7  v Baltinglass 3-3

 

Boys Division 7 Cup Final 

Kilmore/Shannon Gaels 2-4  v Drumhowan Gaels 2-5 

Boys Division 7 Shield  Final

Bealach an Dóirín 0-3   vs Hertfordshire 1-6 

 

Boys Division 8 Cup Final 

Carrick Sarsfields 0-1  vs Delco Gaels 6-10

Boys Division 8 Shield  Final

Killeagh/Itas3-2  vs Gloucestershire 2-3

 

Boys Division 9 Cup Final 

Balyna 0-3  vs Faughanvale 3-9

Boys Division 9 Shield  Final

Ballintubber G.A.A. Club 2-4  v Charlestown Sarsfields 0-11

 

Boys Division 10 Cup Final 

Butlersbridge G.A.A 0-0 v St Manchans 0-7

Boys Division 10 Shield  Final

St Joseph’s 0-9 v St Johns

 

Boys Division 11 Cup Final

Annaduff 3-9 vs Dún Beag 3-5

Boys Division 11 Shield Final

Aughrim 0-8  Adare 1-4

 

Boys Division 12 Cup Final

  Fingal Raven 3-6 v Ballyholland 3-5

Boys Division 12 Shield  Final

Kilmacow 4-5 vs Oran 1-0

 

Boys Division 13 Cup Final

Aylmer Gaels 1-6 vs  St Michael’s-Foilmore 3-7

Boys Division 13 Shield  S/F

Oilibhéar Pluincéad 3-11  vs Westport GAA 1-1

 

Girls Division 1 Cup Final

Claregalway 1-2  vs Clontarf GAA Club 0-0

Girls Division 1 Shield Final

Sarsfields 0-1 vs Éire Óg 5-6

 

Girls Division 2 Cup Final

CLG Ceathrú Aodha Dhuib  1-3 vs Muine Glás New York 2-3

Girls Division 2 Shield  Final

An Bratach 2-2 vs St Moninna 3-9

Girls Division 3 Cup Final

An Charraig Mhor Naomh Colmcille 1-5 vs Cooley Kickhams 0-7

 

Girls Division 3 Shield  Final

Carnacon 4-4 vs Aghamore Loughrea 1-2

 

Girls Division 4 Cup Final 

Knockainey  0-4 v Kilmovee Clonguish2-3

Girls Division 4 Shield Final

St Brigids  1-5 vs  Ballinasloe GAA 0-2

 

Girls Division 5 Cup Final 

Gort na Móna CLG 1-1  vs Clann na nGael 0-2

Girls Division 5 Shield  Final

Dunamaggin 3-3  v  Clonmel Commercials 1-1

 

Girls Division 6 Cup Final

Blessington 2-9  vs Michael Glaveys 1-3

 

Girls  Division 7 Cup Final

Rathcoffey 1-2 vs  Bray Emmets GAA Club 1-3

Girls Division 7 Shield  Final

Achadh Lú Uí Néill 2-6 vs Lamh Dhearg 0-6

 

Girls Division 8 Cup Final 

Ballinascreen 1-9  vs Roscommon Gaels 2-6

Girls Division 8 Shield  Final

Eoghan Rua5-4 vs St. Ciarans 3-0

 

Girls Division 9 Cup Final 

Cornafean 4-1 vs T Gaels 4-6

Girls Division 9 Shield  Final

St Ultan’s 2-0 vs Hazelwood CLG Naomh Jude1-2

 

Girls Division 10 Cup Final 

Delco Gaels 2-5 vs St John’s 3-3

Girls Division 10 Shield  Final

Drumcliffe/Rosses Point 5-7  v Owenmore Gaels 3-3